تبلیغات
فایل های صوتی حقوق و آزمون های حقوقی - دانشگاه تهران در صدر مقالات نمایه‌شده در ISC قرار دارد
فایل های صوتی حقوق و آزمون های حقوقی
فایل های صوتی حقوق
کانال تلگرام

مهراد:
دانشگاه تهران در صدر مقالات نمایه‌شده در ISC قرار دارد

سرپرست ISC گفت: بر اساس تولیدات علمی در قالب مقالات تحقیقاتی ثبت و نمایه‌سازی شده در ISC دانشگاه تهران در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ تعداد ۱۹ هزار و ۶۹۰ مقاله تولید کرده است و در مکان اول قرار دارد.

خبرگزاری فارس: دانشگاه تهران در صدر مقالات نمایه‌شده در ISC قرار دارد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با بیان اینکه انتشارات علمی در سال‌های اخیر در راستای انجام پژوهش‌های متعدد و گسترده در رشته‌های گوناگون دانشگاهی به شدت افزایش یافته است، گفت: حجم انتشارات از یک طرف و سنجش کیفیت عملکرد از طرف دیگر، بررسی انتشارات علمی را از سوی نظام‌های استنادی ضروری و اجتناب ناپذیر کرده است.

وی ادامه داد: نظام‌های استنادی با بکارگیری روش‌های علم سنجی و کتاب سنجی نسبت به ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای شناسایی برترین‌ها و ایجاد انگیزه در پدیدآورندگان انتشارات علمی اقدام می‌کند.

وی گفت: اکنون که در هفته پژوهش و فناوری قرار داریم گزارش برترین عملکردهای پژوهشی در این هفته آثار مثبت و موثری بر سازمان‌های علمی و تحقیقاتی خواهد داشت.

مهراد گفت: تعداد مقالات فارسی ISC که در مجلات مصوب کمیسیون نشریات معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چاپ و منتشر می‌شود در سال 1390 تعداد 32 هزار و 79 مقاله بود.

وی افزود: این رقم در سال 1391 به 29 هزار و 433 مقاله رسیده است. البته این رقم با تکمیل شماره‌های مختلف مجلات در ماه‌های آتی افزایش خواهد یافت.

سرپرست ISC گفت: بر اساس تولیدات علمی در قالب مقالات تحقیقاتی ثبت و نمایه سازی شده در ISC دانشگاه تهران در بازه زمانی 1380 تا 1391 تعداد 19 هزار و 690 مقاله تولید کرده و در مکان اول قرار دارد. تعداد مجموعه مقالات همایش‌های ثبت شده از دانشگاه تهران در  ISC، هشت هزار و 33 مقاله است. بدین ترتیب دانشگاه تهران بر روی هم 27 هزار و 723 مقاله تولید کرده است.

وی ادامه داد: رتبه دوم از نظر تولید علم در ISC به دانشگاه تربیت مدرس تعلق دارد. این دانشگاه با ترکیب مجموعه مقالات علمی و مجموعه مقالات همایش‌ها تعداد 16 هزار و 465 مقاله تولید کرده که 11 هزار و 325 مقاله در نشریات علمی معتبر و 5 هزار و 140 مقاله در مجموعه مقالات همایش‌ها منتشر کرده است.

وی همچنین گفت: دانشگاه فردوسی مشهد رتبه سوم تولید علم ISC را در اختیار دارد. تعداد مقالات منتشر شده در مجلات 5 هزار و 292 مقاله و تعداد مقالات منتشر شده در همایش‌ها 2 هزار و 315 مقاله است. مجموع مقالات علمی و مقالات منتشر شده همایش‌ها بر روی هم 7 هزار و 607 مدرک است.

جعفر مهراد گفت: دانشگاه اصفهان که در جایگاه 4 تولید علم ISC نشسته است، در همین بازه زمانی موفق به تولید 5 هزار و 823 مدرک شده است. سهم تعداد مقالات این دانشگاه 4 هزار و 295 و تعداد مقالات آن در مجموعه مقالات همایش‌ها یک هزار و 528 مقاله است.

وی در ادامه بررسی جایگاه دانشگاه‌ها گفت: رتبه پنجم به دانشگاه شیراز تعلق دارد. تعداد مقالات دانشگاه شیراز 4 هزار و 99 عدد و تعداد مقالات همایش‌ها 2 هزار و 459 مقاله است. مجموع مقالات علمی و مقاله‌های همایش‌های دانشگاه شیراز 6 هزار و 558 مقاله است.

مهراد ادامه داد: دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تبریز، شهید چمران اهواز و صنعتی اصفهان به ترتیب با تولید 3 هزار و 691 مقاله، 3 هزار و 585 مقاله، 2 هزار و 669 مقاله، 2 هزار و 552 مقاله و یک هزار و 884 مقاله علمی در مجلات معتبر رتبه‌های 6 تا 10 را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: لازم است به این نکته با اهمیت توجه کنیم رتبه دانشگاه‌ها که بر اساس تولید علم در ISC گزارش شد مربوط به سهم انتشارات علمی دانشگاه‌های یاد شده به زبان فارسی است. به طور طبیعی هم دانشگاه‌های یاد شده و هم دانشگاه‌های دیگر به ویژه دانشگاه‌های صنعتی و پزشکی بخش مهمی از انتشارات خود را به زبان انگلیسی در مجلات معتبر بین‌المللی چاپ می‌کنند که جایگاه این دانشگاه‌ها از این نظر رفیع و در خور توجه است.

منبع وبلاگ حقوقی لویرها
طبقه بندی:
برچسب ها: دانشگاه تهران، مقاله isi، مقاله تحقیقاتی، دانشگاه تربیت مدرس، مراکز تحقیقاتی، مقاله دانشگاه تهران،
ارسال توسط بهنام تشکری
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
امکانات جانبی

فروشگاه تک داد